Випуск стартап-школи відбувся! Що далі?

14 травня 2024 відбулось заключне заняття в нашій стартап-школі.   На цьому занятті були презентовані наступні проєкти: Біокурс на базі репетиторського центру "Intelekt_hub" (Яна Мартинова, КПІ ім.Ігоря Сікорського) Асистент для навчальних закладів на основі ШІ "AI-ASSISTANT" (Кристина Ботвинко, КПІ ім.Ігоря Сікорського) Онлайн курси англійської мови "Simplish English" (Марія Жданова, КПІ ім.Ігоря Сікорського) Система візуалізації для двигунів змінного струму "Motor Grapher" (Антон Холоша, КПІ ім.Ігоря Сікорського) Каркасні інженерні системи BORZO (Курзанцев Володимир, ПП ЄвроКлас) ФІТОБОКС (Анастасія Владика, Борщівська ЗОШ I-III ступенів №1) Електромеханічна книжка (Олександр Ющенко) Освітня онлайн-платформа з фінансової грамотності (Валерій Янковський, ДВНЗ "Донецький національний технічний університет"). Запис виступів:        Дякуємо всім, хто представив цього дня свої проєкти тренерам і менторам нашої стартап-школи. Більша частина

Молодь Києва очима американця Пітера Сантенелло

Завжди цікаво знати, як тебе сприймають інші люди, а ще цікавіше - як сприймають твою країну іноземці. Нещодавно у мережі я натрапила на дуже цікаві спостереження про Киів та киян від американця Пітера Сантенелло, який приїхав до нас на кілька днів та залишився надовго...


В  статті  багато чого цікавого - про особливості архітектури Києва, про характер та менталитет українців, про мову, про жінок та чоловіків... Але найбільш цікавими  мені здалися його оптимістичні думки про нашу молодь.

"Багато представників старшого покоління не розуміють технології, які рухають майбутнє, не визнають професії, пов'язані з аналітикою або програмуванням, попит на які тепер набагато вищий, аніж на відносно низькооплачуваних, але високоповажних економістів. Принаймні, так багато з них говорять з рідними: "Ваню, ти повинен стати економістом, юристом чи лікарем, якщо хочеш досягти успіху". Але насправді талановитий програміст тут заробляє більше, ніж більшість інших фахівців (з тих, хто заробляє чесним шляхом).

Майбутнє України туманне, і в таких умовах складно будувати плани. Але є перевага: тут живуть сьогоднішним моментом

Суспільство дуже тисне на молодь, схиляючи її до того, щоб брати шлюб, народжувати дітей і "осідати" в юному віці. Це помітно навіть у серці європейської столиці, найбільш прогресивної частини країни. І подібний тиск тут місцями сильніший, аніж у деяких столицях ісламського світу.

Молоде майбутнє

Розумні і талановиті молоді кияни цікавляться стартапами, криптовалютою, всім, що пов'язано з Кремнієвою долиною, Uber, створенням різноманітних речей і вивченням англійської. Вони усвідомлюють потенціал, який відкривається для них у роботі над собою і прагнуть всього, що може запропонувати світ. Я бачу тут потужну комбінацію розуму, оптимізму, підприємництва, пристрасті і душі. За великим рахунком, майбутнє України залежить від її молодого покоління.

І якщо майбутнє країни — відображення її молоді, то на Україну чекає яскраве майбутнє. Багато хто говорить про "стару гвардію", відмирання радянської ментальності та появу більшого простору для прогресивної ідеології, яка зможе штовхати країну вперед.

Цікаво спостерігати, як американська влада прагне завоювати серця і уми молодих українців і витягнути їхню свідомість з російської орбіти. Я бачив цю гру в м'яку силу в багатьох країнах світу. У Сирії до громадянської війни була потужна хвиля м'якої сили, спрямована на молодь в Дамаску як з американського, так і з російського боку — кожен намагався завоювати симпатію сирійської молоді.

У Києві це переконання проявляється в Американському домі — комфортному місці, де українці можуть проводити час, відвідувати цікаві події, користуватися комп'ютерами і камерами в оточенні різноманітних американських речей — все безкоштовно, за рахунок уряду США.

Я був вражений кількістю освіченої молоді. Я вважаю, що Америка — швидше країна фахівців: людей, які знайшли свою нішу і домінують у ній. І, можливо, в Штатах це необхідно, оскільки конкуренція у кожній сфері там жорстка. Але в Києві у багатьох загалом значно ширші знання.

Наприклад, для молодого 20‑річного програміста нормально говорити не тільки про свою сферу, але і про історію, філософію, геополітику, музику та мистецтво. І, швидше за все, він у змозі робити це трьома мовами. Але, хай там як, йому бракує тієї маркетингової, рекламної жилки, яка не закодована в ДНК народу так, як у ДНК американців. Через це українці часто не розуміють, як вивести свій продукт на західні ринки.


У деяких відносинах Україна — країна можливостей. Це країна, пронизана корупцією, але відрізняється вигідним оподаткуванням (залежно від структури бізнесу) та великою кількістю молодих талантів. У мене є друг-француз, який запустив тут стартап винних рекомендацій, і він сказав мені: "Можливості — в Києві, а не в Парижі". У Франції, говорить він, недбайливого працівника звільнити майже неможливо — податки шалено високі, а у французькій культурі присутня потужна негативна ідеологія, що подає підприємництво як жадібність і гріх.

Інший мій знайомий із Сан-Франциско найняв тут шість розробників, щоб ті допомогли йому створити стартап; вдома він не зміг би собі цього дозволити. Ще двоє з Сан-Франциско розташували тут свої команди з продажу та розвитку, оскільки робоча сила в Києві кваліфікована, а витрати низькі.

Тут і зараз

На вулицях, як правило, набагато безпечніше, ніж в американських містах. Бідність помітна, але слідів наркотиків і серйозних психічних захворювань менше. Не настільки багато людей провалилися крізь тріщини суспільства. У Сан-Франциско я щодня натикався як мінімум на трьох людей, які волають до неба, на гаражні двері або ще щось неживе. За три місяці в Києві я тільки раз натрапив на людину з таким рівнем божевілля.


Щодо місцевої мови, то тут є складнощі, оскільки говорять двома мовами — російською та українською. Але все ж є в українців чудова властивість — вони завжди готові допомогти, раді, якщо ви намагаєтеся говорити українською або російською, раді, що ви тут, раді приділити вам час. Французи в Парижі, як правило, роблять не такий привітний прийом.

Мова — потужний інструмент; у багатьох сенсах це фундамент національної ідентичності. Навіть незважаючи на те, що в Києві для більшості жителів основною є російська, а не українська, йде дуже активне просування української. На російськомовних радіостанціях як мінімум одна пісня з чотирьох повинна бути українською. Велика частина покажчиків і вивісок замінені на українські.

Незважаючи на рівень корупції та олігархічну ментальність, тут дивовижна кількість вільної преси (принаймні, англомовної). Журналістські розслідування про те, як багаті політики і бізнесмени безсоромно обкрадають країну за допомогою тіньового бізнесу або корупції — поширені явища. Їх навіть називають злочинцями, злодіями або олігархами і розміщують їхні великі фото на перших шпальтах — як американські газети в ХІХ столітті з фото грабіжника банку та підписом "Розшукується".

У багатьох сенсах життя тут здається дуже вільним. Це, звісно, залежить від різних чинників, зокрема соціоекономічних реалій людини. Але загалом в Україні не так багато дріб'язкових правил, як на Заході. Одного разу в місцевому лісі я бачив величезний мотузковий атракціон. Він обіцяв подарувати не лише солідну дозу веселощів, але і пару серйозних травм, хоча поруч не спостерігалося жодного попереджувального знаку про небезпеку або відповідальність і він був відкритий для всіх. Всі розуміють, що ти будеш сам винен, раптом щось трапиться.

Майбутнє Києва та України туманне, і в таких умовах складно будувати довгострокові плани. Але є перевага: тут живуть сьогоденням, тоді як у США — завтрашнім днем, часто втрачаючи нинішній.

Утім, незалежно від невпевненості, молодь сповнена надій і енергії, душа глибока, а лазня завжди готова — готова провести вас через всі контрасти української ментальності. І щойно ви відчуєте ці контрасти, все інше здаватиметься жвавішим та більш справжнім.

Тому яструб, який пролітає високо в небі, дивиться на правий берег річки, на старий Київ, і відчуває щось могутнє, що не можна проігнорувати. І він інтуїтивно вирішує сісти, оскільки це цікаве місце, сповнене загадок і таємниць, що закликає його досліджувати.


За матерілами ресурса Новое время

Коментарі