Український стартап 3D UTU створив перший в Україні будинок на 3D-принтері для сім'ї загиблого захисника з Ірпеня під Києвом. Про це 19 липня у Telegram проінформував віцепрем'єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки і технологій – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. За його словами, російські окупанти знищили будинок сім'ї Ярослава Березова під час окупації Ірпеня у 2022 році, а сам військовий загинув у боях за Бахмут у Донецькій області того самого року. "Нове житло для сім'ї захисника побудували за допомогою 3D-принтера від українського стартапу 3D UTU, – написав Федоров. – Будинок площею 130 м² звели всього за 58 мотогодин, а це приблизно дві доби роботи принтера. Учора дружина й діти безкоштовно отримали ключі від помешкання". Як зазначив віцепрем'єр, таке будівництво – це "не лише про швидкість та економічність". "Ця технологія також дає можливість зводити енергоефективні та більш екологічні будинки. Це робить її ще

Перші гелікоптери Ігоря Сікорського (відео)

27 червня 1931 року Ігор Сікорський отримав патент на винахід першого в світі гелікоптера.

Ігор Сікорський на фоні свого гелікоптера

Ігор Сікорський розпочав  проєктування та будівництво гелікоптерів на початку 20 століття. Свій  перший гвинтокрилий апарат він  побудував 1909 році.

Апарат С-1, що став першою спробою конструктора, мав коаксіальну схему з двома дволопатевими гвинтами - діаметром 4.6м і 5.0м. Маючи  малопотужний двигун Anzani (18 кВт), гелікоптер просто не зміг відірватися від землі.

Наступний гелікоптер С-2  був побудований Сікорським в 1910 році. Він також мав два гвинти, на цей раз - трилопатевих. Але знову через недостатню потужність двигуна апарат зміг піднятися в повітря тільки без пілота.

Ігор Сікорський з моделлю гелікоптера

Для вирішення цих проблем потрібні були додаткові інвестиції, але знайти кошти на настільки "фантастичний проєкт" - створення літаючого апарата з вертикальним зльотом і посадкою, було практично неможливо. Інвестори більш вірили в аероплани і конструктор повернувся до створення літаків, але від ідеї створити гелікоптер не відмовився.

З 1919 року конструктор почав працювати в США і через 12 років отримав патент на винахід першого в світі гелікоптера.

У 1939 році він став технічним директором компанії Vought-Sikorsky і розпочав будівництво нового гелікоптера. Спочатку проєкт виявився невдалим, але хвостовий гвинт для компенсації реактивного моменту вирішив основні проблеми управління. Місяці випробувань з різними додатковими гвинтами привели до створення дослідного зразка Sikorsky VS-300. Завдяки  75-ти сильному двигуну Franklin він зробив свій перший політ 14 вересня 1939 року.

Ігор Сікорський випробовує свій гелікоптер

Перший успішний політ (а він був на прив'язі) надихнув конструкторську групу і випробування гелікоптера  продовжилися, поки в грудні 1939 року не відбулася аварія. Через сильний вітер арарат втратив управління і розбився.

Конструктор зробив необхідні висновки і переробив гелікоптер. В хвостовій частині задля  поліпшеня керованості на поперечній консолі були встановлені два додаткових горизонтальних гвинта. Саме в такому вигляді апарат знову піднявся в повітря в березні 1940 року.



Згодом 75-ти сильний двигун був замінений на 100-сильний і були зняті хвостові гвинти. Тепер гелікоптер спокійно піднімався в повітря і опускався, зависав, летів назад і боком, проте рух  вперед все ще був пов'язаний зі значними труднощами.

6 травня 1941 року в присутності преси модифікований гелікоптер  VS-300A побив рекорд тривалості польоту - він залишався  в повітрі протягом 1 год 32 хв. Як і раніше, пілотував його сам Ігор Сікорський.

Ігор Сікорський випробовує свій гелікоптер

Останній варіант гелікоптера VS-300 піднявся в повітря в грудні 1941 року. Як і найперший варіант, він мав один несучий і один хвостовий гвинт, передня ж частина фюзеляжу на цей раз була зроблена закритою для зручності пілота. І хоча він, як і раніше, був незграбним і більш складним в управлінні, тепер він міг не тільки злітати і сідати, а й літати в будь-якому напрямку. Одна з модифікацій  апарату VS-300 окрім обшивки, мала  ще й поплавки для посадки на поверхню води.

Цікаво, що в процесі роботи над інноваційним літаючим апаратом проводилася рекламна компанія, яка позиціонувала гелікоптер  як індивідуальний транспортний засіб "Для дому, для родини". Гелікоптер рекламувався так, як сьогодні рекламується "аеротаксі майбутнього".



VS-300 не вдалося стати першим повністю керованим гелікоптером в світі, проте він став тією моделлю, яка відкрила шлях до масового виробництва.

Першоджерело Startup News

Коментарі