Фестиваль Sikorsky Challenge 2024 відбувся! Вітаємо всіх учасників!

З 29 жовтня по 1 листопада 2024 року в КПІ ім. Ігоря Сікорського відбувся XIII Міжнародний Фестиваль «Sikorsky Challenge 2024: інновації для миру і безпеки України».  Це вже третій Фестиваль, що був проведений в умовах війни. Сьогодення поставило перед нами неймовірні виклики, примусило усвідомити нові реалії та виробити стратегічні завдання на післявоєнний період відновлення та розвитку України. Післявоєнна відбудова України має базуватися на швидкому та ефективному впровадженні інноваційних технологій і розробок за всіма напрямами  економіки країни, тому саме цим надважливим напрямам відновлення України і був присвячений цьогорічний ХІII Фестиваль інноваційних проєктів "Sikorsky Challenge 2024". Програма Фестивалю була насиченою та цікавою. До Форуму та панельних дискусій долучились  представники органів державної влади, члени міжнародної наглядової ради Інноваційної екосистеми «Sikorsky Challenge Ukraine», представники фондів, акселераторів, інвестиційних компані...

Технології мікрошпигунства: Китай випробовує дрони розміром з комаху

Якщо ви досі вважаєте однією з найстрашніших серій "Чорного дзеркала" епізод про механічних бджіл-убивць, які проникають у будь-яку шпарину, щоб виконати своє завдання, то ось погана новина: зовсім скоро це може стати нашою реальністю. Китай показав значний прогрес у сфері робототехніки, представивши мініатюрних роботів, розміром з муху або комара.

У Китаї представили мікродрон розміром з комара, створений для виконання розвідувальних операцій. Розробкою займається команда з Національного університету оборонних наук і технологій, розташованого в провінції Хунань. За своїми розмірами цей пристрій настільки мініатюрний, що може з легкістю поміститися між двома пальцями, а зовні він практично не відрізняється від справжнього комара.

Уперше про цей мікродрон стало відомо після його появи на китайському державному телеканалі CCTV 7. Після трансляції проєкт привернув увагу видання South China Morning Post, яке висвітлило демонстрацію, де студентка на ім’я Лян Хексян показала пристрій, утримуючи його між пальців. За заявами розробників, цей дрон призначений для збору розвідувальних даних, отже, виконує типові функції шпигунського пристрою.

На цей час відомо про кілька варіантів дизайну. Один із них має двокрилу конструкцію, інший – чотири крила, що додає йому стабільності. Відомо також, що керування можливе через мобільні гаджети, наприклад, смартфон. Хоча специфікації обладнання, вбудованого у мікродрон, залишаються засекреченими, логічно припустити, що можливості збору даних обмежені внаслідок мікроскопічного форм-фактора.

Поява таких розробок підтверджує, що мініатюрні дрони з AI-елементами дедалі активніше розглядаються не лише як інструменти для шпигунства, а і як перспективні рішення для рятувальних та розвідувальних місій у небезпечних для людини умовах. Їх можна застосовувати для безпечного доступу в зони бойових дій або природних катастроф, де ризик для життя надто високий.

Окрема проблема – енергозабезпечення таких пристроїв. Для ефективного виконання завдань апарат повинен мати достатній запас заряду: або для повернення до бази, або для передавання зібраної інформації до того, як джерело живлення вичерпається. Поки що немає підтверджень, що такі дрони вже використовуються збройними силами Китаю на практиці. Імовірніше, йдеться про прототипи, що перебувають на стадії лабораторного дослідження.

Для тих, кого зацікавила тема мікродронів, варто звернути увагу й на інші подібні розробки – наприклад, крилатий VTOL-дрон, створений за допомогою 3D-друку. Обидва ці приклади демонструють, як інженерна уява та сучасні технології дозволяють створювати надзвичайно компактні і функціональні літальні апарати, що потенційно здатні змінити підходи до ведення розвідки та рятувальних операцій.


За матеріалами scmp

Коментарі