Випуск стартап-школи відбувся! Що далі?

14 травня 2024 відбулось заключне заняття в нашій стартап-школі.   На цьому занятті були презентовані наступні проєкти: Біокурс на базі репетиторського центру "Intelekt_hub" (Яна Мартинова, КПІ ім.Ігоря Сікорського) Асистент для навчальних закладів на основі ШІ "AI-ASSISTANT" (Кристина Ботвинко, КПІ ім.Ігоря Сікорського) Онлайн курси англійської мови "Simplish English" (Марія Жданова, КПІ ім.Ігоря Сікорського) Система візуалізації для двигунів змінного струму "Motor Grapher" (Антон Холоша, КПІ ім.Ігоря Сікорського) Каркасні інженерні системи BORZO (Курзанцев Володимир, ПП ЄвроКлас) ФІТОБОКС (Анастасія Владика, Борщівська ЗОШ I-III ступенів №1) Електромеханічна книжка (Олександр Ющенко) Освітня онлайн-платформа з фінансової грамотності (Валерій Янковський, ДВНЗ "Донецький національний технічний університет"). Запис виступів:        Дякуємо всім, хто представив цього дня свої проєкти тренерам і менторам нашої стартап-школи. Більша частина

Знайдена заміна нафти та газу

Білл Ґейтс та інші інвестфонди вклали $91 млн у стартап Koloma, який планує видобувати з-під землі водень. І це не дивно, бо до 2050-го ринок може вирости до $1 трлн. 

Співзасновник стартапу Koloma Том Дарра розробив способи пошуку та видобутку підземного водню. Згідно з оцінкою Goldman, ринок «геологічного» водню виросте до $250 млрд до 2030-го, а до 2050-го там буде крутитися понад $1 трлн щорічно. Фото THEO STROOMER FOR FORBES


Денверська компанія Koloma тишком залучила $91 млн, щоб видобувати водень, який є чудовим джерелом енергії, не забруднює довкілля і постійно формується під землею. Якщо її плани здійсняться, компанія може прискорити революцію чистої енергії й відхопити собі частину ринку на $1 трлн.

Том Дарра, 41, — викладач геології й один з провідних експертів світу у питанні нового джерела енергії, яке повинно прискорити перехід від звичного для нас, але руйнівного для планети, викопного палива. Йдеться про «геологічний» водень, великі поклади якого знайшли вздовж тектонічних плит. Там — найкращі умови, щоб найлегший у світі елемент залишався у своїй чистій газоподібній формі.

«Він є на кожному континенті, – каже він. – Його дуже багато», — відмічає Дарра.

Використання водню — можливість зупинити кліматичну катастрофу: в ньому немає вуглецю й він містить найбільшу масу енергії у порівнянні із будь-яким викопним паливом. Та ніхто ще не намагався у великих масштабах добувати його з-під землі й налагодити на цьому бізнес-процес.

Таємничий денверський стартап Koloma, вважає, що знайшов спосіб, як це зробити. Дарра — його співзасновник, його імʼя — на 16 патентах технологій пошуку й видобування водню. У його планах — у майбутньому людство видобуватиме водень, як газ чи нафту.

Koloma заснували два роки тому, цей час компанія намагалася не розголошувати, чим саме займається. Тепер же бурить перші свердловини на середньому заході США, аналізуючи породи й газ, щоб визначити місця із найчистішим воднем та найбільшими його покладами.

Співзасновник та технічний директор Koloma Том Дарра (ліворуч), головна операційна директорка Керрі Худак, співзасновник і генеральний директор Піт Джонсон та співзасновник і головний бізнес-директор Пол Харрака в офісі компанії в Денвері. Фото THEO STROOMER FOR FORBES


Допомагають Koloma у цьому $91 млн від інвестфондів Breakthrough Energy Ventures Білла Ґейтса, Energy Impact Partners, Evōk Innovations, Prelude Ventures і Piva Capital, що робить її найкраще профінансованим стартапом у сфері відновлюваної енергетики.

За даними Goldman Sachs, у світі щорічно використовують 100 млн т водню, а цей ринок оцінюють у понад $120 млрд. Більшість цього водню виробляють за допомогою природного газу, а в ході процесу в атмосферу викидається вуглець. Використовують же водень переважно для перероблення нафти, виробництва добрив, хімічних речовин й обробки їжі.

Але уряд США вважає, що водень може бути безвуглецевим джерелом енергії й палива для транспорту, тому інвестує у цю сферу. Близько $9,5 млрд було виділено на проєкти «чистого» водню у «Законі про інфраструктуру» 2021-го, а «Закон про скорочення інфляції» передбачає податкові пільги у $3 за кожен кілограм безвуглецевого водневого палива.

Науковці, такі як директор програми ARPA-E при департаменті енергетики США Дуґ Вікс, бачить в геологічному водні можливість замінити викопне паливо. Koloma та її інвестори бачать у ньому великі гроші: згідно з оцінкою Goldman, ринок водню виросте до $250 млрд до 2030-го, а до 2050-го там буде крутитися понад $1 трлн щорічно. У одній з колонок у своєму блозі Ґейтс вже писав про потенціал водню.

Дарра, співзасновник та гендиректор компанії Koloma Піт Джонсон та Пол Гаррака, директор з бізнесових операцій, не уточнюють, коли поставлять видобуток на комерційні рейки. Але їх розробка може принести десятки мільярдів доларів виторгу впродовж десяти років.

Наявність в надрах землі великих запасів джерела енергії, яке не має запаху, кольору і вуглецю, а також постійно генерується на відміну від газу і нафти, дає надію на майбутнє. Експерт з енергетики Майкл Веббер вважає, що під землею знаходяться трильйони кілограмів водню, хоча і невідомо скільки із них можна дешево видобути.

«Справа у гірській породі»

Про потенціал водню говорять не одне десятиліття, але його розробку так і не реалізували. Якщо водень провести через паливний елемент, він може виступати джерелом чистої енергії й давати електроенергію. Побічний же продукт процесу — лише вода. Водень можна використовувати у газоподібному чи рідкому стані для заправки вантажівок, автобусів, автівок й навіть кораблів, поїздів і генераторів.

Але з воднем непросто працювати. Він є найлегшим в періодичній таблиці хімічних елементів й зазвичай існує у поєднанні з іншими елементами, такими як оксиген, вуглець і сірка. Водень можна транспортувати по трубах як і природний газ, але він призводить до ламкості труб і протікання. Крім того, він дуже легкозаймистий, тому для зберігання його потрібно стиснути й сильно охолодити, а це вимагає додаткових витрат енергії.

Уряди виділяють мільярди доларів на «зелений» водень, що виробляється із води та відновлюваної енергії, і на «синій» водень, який роблять з природного газу. Але вуглець, який утворюється в цьому процесі, збирають і не випускають в атмосферу.

Проте Koloma вважає, що геологічний водень, який також називають білим чи золотим, буде значно дешевшим і менш енерговитратним. Компанія очікує, що геологічний водень і її операції підпадуть і під інфраструктурний закон, і під антиінфляційний.

Співзасновник Koloma Пол Харрака, який у компанії займається відносинами з урядом, каже, що геологічний водень «широко підтримують і демократи, і республіканці, бо він дає можливість отримувати енергію із виключно внутрішнього джерела, тобто будуть створюватися робочі місця, а місцеві громади будуть розвиватися».

Koloma не хоче, щоб конкуренти знали, де вона вже бурить свердловини чи які місця під буріння розглядає. Засновники компанії розповіли лише, що їхні перші розробки — на середньому заході США, а з часом можуть розглянути й закордонні можливості.

Natural Hydrogen Energy та HyTerra, два невеликі конкуренти Koloma, готують власні тестові свердловини у Небрасці та Канзасі, вздовж тектонічного розлому в центрі Північної Америки. Koloma не підтверджує, чи працює у цьому ж регіоні.

«Ми зосереджуємося на місцях, де не лише правильний газ, правильна порода, а й там, де можна розгорнути комерційний видобуток, – пояснив Джонсон. – Справа у породі, скільки газу може містити порода, як газ буде рухатися через цю породу. Це постійний процес дослідження».

Досвід та технології

Том Дарра досліджує природний водень 15 років, виїжджаючи у геологічні місії до Африки, Європи, Австралії та інших регіонів, щоб підтвердити його існування та визначити умови, які сприяють утворенню елементу.

Завдяки його геологічному досвіду, патенту на використання супутників, лідару і машинного навчання для проведення геологічного аналізу та залученню інших експертів з геології та видобутку, Koloma вважає, що у неї є всі шанси домінувати у цій сфері.

«Компанія наростила собі величезну конкурентну перевагу завдяки власним унікальним технологіям та ШІ-інструментам», – вважає Ерік Тун, технічний очільник Breakthrough Energy і колишній викладач хімії в Університеті Дюка.

Ще є побічний бонус буріння свердловин для видобутку водню: під час процесу часто знаходять поклади дуже цінного гелію. Це ще один елемент, на якому Koloma може потенційно заробити. Згідно з оцінкою Геологічної служби США у 2022-му, гелій коштує близько $310 за тисячу кубічних футів (28,31 м3).

Зразки багатих на «геологічний» водень гірських порід із ділянок, які розробляє Koloma, перевіряються в лабораторії міста Колумбус, штат Огайо. Фото THEO STROOMER FOR FORBES


«Роки, а не десятиліття»

Активне дослідження та буріння свердловин різними компаніями, а також заохочення урядом екологічного видобування водню, дозволяє говорити, що комерційні операції не за горами. «Йдеться про роки, а не десятиліття», – каже Веббер.

Сьогодні близько 40% водню у світі виробляється з використанням вугілля, а це аж ніяк не екологічно та шкідливіше, ніж виробництво із застосуванням природного газу. А тому, за словами Веббера, виникає попит на компанії, які можуть постачати зелений чи природний водень.

«Навіть якщо вважати, що ринок водню не буде рости, хоч на мою думку він виросте у десятки разів у наступні 20 років, існує достатньо великий ринок для чистішого водню», – додає Веббер. Втім Koloma не поспішає виходити на ринок, бо він ще не повністю готовий.

«Єдиний великий користувач водню – це нафтоочисні та аміачні заводи. Тож якщо я знаю, де знайти багато водню, мені краще почекати, поки розвинеться ринок, – пояснив Джонсон. – Ми вдосконалюємо свої можливості й спробуємо забезпечити комерційний видобуток на реальний пік попиту на водень».

Вплив на довкілля

Водень легкозаймистий і може бути вибухонебезпечним під високим тиском, але його видобування навряд призведе до екологічних катастроф, на зразок тих, що відбуваються на деяких колишніх родовищах вугілля.

Все через те, що поклади водню знаходяться на глибині тисяч футів під землею, які захищають елемент від доступу до кисню. Нескінченні пожежі на старих вугільних родовищах відбуваються через близькість вугілля до поверхні землі, так вогонь підживлюється киснем.

Окрім того, що водень не містить вуглецю, Дарра вважає, що його видобування потребує менше води, ніж видобуток нафти й природного газу, створюватиме менший ризик для навколишнього середовища.

«Бензин став популярним не тому, що люди хотіли забруднювати атмосферу. клімат. А тому, що це джерело енергії відносно легко дістати й використовувати, – каже він. – Коли ж задуматися про витрати, вуглецевий слід, забрудненням землі й води, можна помітити переваги геологічного водню [у порівнянні із традиційними джерелами енергії]». 

За матеріалами forbes

Коментарі