Фестиваль Sikorsky Challenge 2024 відбувся! Вітаємо всіх учасників!

З 29 жовтня по 1 листопада 2024 року в КПІ ім. Ігоря Сікорського відбувся XIII Міжнародний Фестиваль «Sikorsky Challenge 2024: інновації для миру і безпеки України».  Це вже третій Фестиваль, що був проведений в умовах війни. Сьогодення поставило перед нами неймовірні виклики, примусило усвідомити нові реалії та виробити стратегічні завдання на післявоєнний період відновлення та розвитку України. Післявоєнна відбудова України має базуватися на швидкому та ефективному впровадженні інноваційних технологій і розробок за всіма напрямами  економіки країни, тому саме цим надважливим напрямам відновлення України і був присвячений цьогорічний ХІII Фестиваль інноваційних проєктів "Sikorsky Challenge 2024". Програма Фестивалю була насиченою та цікавою. До Форуму та панельних дискусій долучились  представники органів державної влади, члени міжнародної наглядової ради Інноваційної екосистеми «Sikorsky Challenge Ukraine», представники фондів, акселераторів, інвестиційних компані...

Криза - небезпезпека чи можливості?

В китайській мові ієрогліф КРИЗА складається з двох частин. Перша означає "небезпека", друга - можливості.


«Першочергове завдання в умовах світової пандемії - це усвідомити наявність кризи, законсервуватися і вижити», - вважає Ілля Лаурсен, венчурний інвестор, що входить в топ-25 hi-tech-лідерів Європи за версією Wall Street Journal

Поточну ситуацію у зв'язку з пандемією обговорювали  Ілля Лаурсен та Юрій Пивоваров, голова оргкомітету Київського міжнародного економічного форуму.

"Незважаючи на те, що ситуація і справді дуже серйозна, мені здається  важливо - говорити не тільки про фізичне зараження, а й про інформаційне. З огляду на те, що світ став цифровим і "без кордонів", це значно примножує пов'язані з пандемією проблеми. Те, до чого світ ще не готовий - як захиститися від інформаційного вірусу.

Важливо розуміти, що вживаються всі заходи  і при цьому треба не перегнути палицю, адже ціною цього може бути смерть багатьох галузей.

Вже зараз можна говорити, що три галузі постраждали найбільше.

Перше - це авіаперевезення. Адже це саме та індустрія, де непередбачена зупинка літака навіть на 10 хвилин може вбити авіакомпанію. Литва має гіркий досвід, коли за останні 15 років збанкрутували три національні авіакомпанії і ми точно знаємо, що коли таке відбувається - це впливає на все. Позбав країну логістики - і її місце в світі зміниться, адже без зв'язку зі світом  вона не зможе існувати.

Друге - це все, що пов'язане з туризмом - готелі, ресторани, розважальні заходи.

Третє - це рітейл, фізичні покупки. У довгостроковій перспективі люди, звичайно, від цього не відмовляться, але в короткостроковій - магазини стоять закритими, а ритейл - це якраз той сектор, де важлива оборотність капіталу і можливість продати закуплені товари протягом місяця, наприклад.

Природно, поки люди думають тільки про фізичний страх (але мені дуже хочеться вірити і,судячи із всіх звітів, які я читаю, так і повинно бути), ще близько місяця піде на стабілізацію фізичних ризиків і тільки тоді ми зможемо оцінити, що ж відбувається з економікою.

Ще, як я вже говорив, дуже важливо тверезо оцінювати заходи захисту і їх шкоду. Адже, в кінцевому підсумку, бізнес - це податки; податки - це охорона здоров'я, а здоров'я - це ті ж життя.

Також, щоб трохи розбавити песимістичні новини, хочу відзначити неймовірну швидкість, з якою світ йде в цифру. Я відслідковую фінансові ринки за індексом NASDAQ і бачу неймовірний поштовх технологій. Amazon вже зараз найняв 100 000 нових працівників, щоб обслуговувати додатковий потік замовлень. Криза змінить світ, адже будь-яка звичка з часом закріпиться.

Про ринок венчурних інвестицій

Я можу відзначити два тренди, два табори. Одні венчурні інвестори заморозили все, а другі навпаки - починають інвестувати агресивно. Других, все ж таки,  більше, адже традиційно венчурний капітал набагато сильніше пов'язаний з техсектором, ніж з чимось ще.

В принципі, венчурний капітал був створений Кремнієвою долиною саме для цього. Ми не можемо поки зпрогнозувати ситуацію в Америці. Якщо Китай вже частково подолав кризу, Європа знаходиться на піку, то Америка - ще не розкрита карта, що теж робить свій вплив.

Є великий тренд по вичленовуванню окремих сегментів, наприклад, таких як віддалена медицина, а також все, що пов'язано з віддаленим обслуговуванням бізнесу, логістика. Ці сегменти мають небачене зростання за останній час.

Про геополітику

На мою думку, позиція Китаю була штучно занижена до початку пандемії. Економічна війна, яку США вели в світі, і в першу чергу з Китаєм, лякаючи тарифами на електроніку, технології і ноу-хау, привела до того, що в середньому технічний сектор просів в три рази.

З огляду на всі умови, напевно можна говорити, що в короткостроковій перспективі за 6-12 місяців Китай зробить великий ривок. У плані довгострокової перспективи, я думаю, буде паритет двох найсильніших гравців - Америки і Китаю.

Ні для кого вже не секрет, що за лаштунками йде боротьба за оволодіння штучним інтелектом. Зараз говорять приблизно про 9-ть компаній, які вже стоять на межі найбільшого прориву і будуть стояти за майбутнім всіх технологій, - три в Китаї і шість в Америці. Так що, поки ми говоримо про збереження паритету; а про прогноз, що буде через 5-10 років, сказати складно.

Стратегія виходу з кризи

Є золоте правило з часів Рокфеллера: в періоди зростання - розвивайся, а в періоди кризи - виживай. Сам факт виживання означає значне зростання, адже за визначенням, ті хто не виживають, звільняють місце для майбутнього зростання інших. Так, наприклад, йде життєвий цикл лісу в Каліфорнії: коли пожежа спалює одні дерева, саме це дає можливість іншим зростати.

Першочергове завдання - це усвідомити наявність кризи, законсервуватися і вижити.

Друге - продумати стратегію в довгостроковій перспективі, в залежності від свого сектора. Якщо раптом ваш сектор знаходиться в числі тих, які зараз затребувані - використовувати цю рідкісну можливість для зростання.

Закінчу своєї улюбленої китайської прислів'ям: «Повз кожного може проскочити кінь удачі, але не кожен зможе його розпізнати і вскочити».

За матеріалами huxley



Коментарі