Надзвичайно успішних людей вирізняє одна риса: професор з Гарварду її назвав

Професор Гарвардської бізнес-школи Джозеф Фуллер провів кілька років, працюючи з найуспішнішими людьми світу та вивчаючи їх – від керівників зі списку Fortune 500 до лауреатів Нобелівської премії. Він виявив, що дуже успішних людей відрізняє від усіх інших не їхня впевненість чи ділова хватка. Вирішальну роль відіграє їхня здатність до адаптації, пише CNBC Make It. "Вони не прив'язані до якогось заздалегідь визначеного кар'єрного шляху, який вони обрали, коли були студентами або починали свою першу роботу. Вони відкриті до несподіваних можливостей і приймають зміни, а не бояться їх", – розповідає він. Ставити кар'єрні цілі та визначати терміни для їх досягнення – це чудово. Небезпека, за словами Фуллера, полягає в тому, що ви так сильно схиляєтеся до своїх переконань, що стаєте закритими для зміни шляху. Наприклад, ви можете відмовитися від роботи в невеликому стартапі, який вас цікавить і добре оплачується, тому що ви завжди планували працювати у великій, відомій

Як український стартап Releaf планує стати «Tesla у сфері сталого паперу»

 «Юний геній: Школяр із Хустщини їде на конкурс Genius Olympiad 2018 у США», — так ще п’ять років тому писали про засновника Releaf PAPER & BAGS Валентина Фречку українські медіа. З того часу він пройшов довгий шлях до створення повноцінного бізнесу, включаючи масштабування та пошук фінансування.

У 2018 році Валентин Фречка здобув золото на Міжнародній олімпіаді з екології у Кенії та на Genius Olympiad у США. Він створив технологію виготовлення еко-friendly паперу з опалого листя. Тоді закарпатський школяр разом із науковою керівницею майже рік збирав листя берези, верби, дуба та граба. Після чого матеріал відсортовували у бокси, в якому відбувалася хімічна реакція. Так отримали целюлозу. Кінцевим продуктом став висушений лист паперу.

Сьогодні Releaf — це український стартап на ранній стадії з командою з 11 людей та інвестиціями від Європейської Комісії. 

 

CЕО Releaf  Олександр Соболенко: «В Україні ми достатньо відомі, але тут немає ринку екоупаковки. Немає клієнтів, які масово готові купувати продукцію Releaf в тому вигляді та за тою ціною, яка вона є. В Україні всі очікують найменшу вартість й ті самі умови, що для великого ритейлу. Але так стартап розвиватися не мож. Інша річ — Західна та Північна Європа. Такі країни як Норвегія, Фінляндія, Естонія, Німеччина та Франція вже давно крокують у бік екологічної стійкості. І це відкриває широкі можливості для розвитку Releaf".

Спочатку Соболенко з Фречкою досліджували питання, в якій європейській країні варто розвиватися. В них не було конкретного запиту, тому перемови вели одразу з вісьмома. Францію вибрали через гнучкість та можливість отримати додаткові ресурси для розвитку. «До всього, вони першими нам відповіли. У Франції нас переконали, що такий “стійкий” проєкт як Releaf просто ідеальний для цієї країни», — додає Соболенко. 

На сьогодні Releaf — це українсько-французька компанія. Вона зареєстрована в обох країнах. З осені 2022 року команда запустила інтернет-магазин Releafbag для Європи. «Продажі там ще дуже скромні, але від місяця до місяця ми ростемо близько на 300%. Стартували ж з 500 євро доходу», — говорить Соболенко.

Весь 2022 рік Releaf займалася фандрейзингом - намагалися залучити інвестиції, бо вперлися в такий етап, де подальший розвиток вимагав власного виробництва. 

Річ у тому, що основні клієнти стартапу — це косметичні та люксові бренди. Вони готові платити високу ціну за екологічний продукт, але потребують малого об’єму товару. Наприклад, Releaf мав замовлення від Channel. Звичайно, такому бренду було б нелогічно відмовляти. Проте Channel прийшов із зовсім маленьким замовленням — 5 000 аркушів. У виробництві це близько 50 кг паперу, а заробіток складе $500. Мінімальне замовлення ж для фабрики — це 20 тонн паперу.


З венчурними інвестиціями поки не склалося. Великі фонди та ангели виявилися неготовими вкласти в стартап. Інший варіант — пропонували маленькі чеки за велику частку в компанії. «Ці кошти б великої погоди для нас не зробили, а частку потрібно було віддати суттєву. Ніхто серйозно на нас не дивився», — пригадує Соболенко.

Крім фондів, у Releaf зробили ставку на гранти. Тут ситуація виглядає сприятливішою. Стартап залучив три невеликі гранти від Google for Startups, Всесвітнього фонду природи WWF та Міжнародного банку реконструкції та розвитку. А в кінці 2022 року Releaf отримав ще один — від Європейської Комісії, яка стала акціонером компанії. Він передбачає 2,5 млн євро зараз та гарантії на 8 млн євро на масштабування.

«Ми працювали протягом шести-восьми місяців. Довелося конкурувати з 6000 компаній з усього ЄС. Лише 1,5% досягли успіху. Ми серед них», — розповідає Соболенко. 

Стартап спрямує 2,5 млн євро на побудову першої лінії пілотного виробництва у Франції. Проте особливість виготовлення паперу з опалого листя ще й в тому, що зосередити виробництво на одному майданчику неможливо. Адже обмежений головний ресурс — листя. Тому наступні дві лінії з’являться у Фінляндії та Україні. За побудову візьмуться по закінченню робіт у Франції.

Фінляндію вибрали з тих же причин, що й Францію. Плюс країна є одним зі світових лідерів експорту в галузі паперової промисловості. А ще у Фінляндії високий рівень підтримки українських стартапів. Засновники Releaf вже встигли побувати на конференції Slush у Гельсінкі та заручитися підтримкою прем’єр-міністерки Фінляндії Санни Марін.

Що стосується української виробничої лінії, то в команді розуміють,  що жодна країна не може конкурувати з Україною з точки зору створення виробництва та собівартості продукції. Тому вона є середньострокових планах стартапу. Проте це можна буде обговорювати не раніше кінця 2024 року. Наразі в Україні триває війна, а цільової аудиторії Releaf немає.


На початку 2023 року Releaf був одним з 12 стартапів, які представляли Україну на виставці Consumer Electronics Show (CES) у Лас-Вегасі. Для Releaf місцевий ринок не надто привабливий. За словами Соболенко, американці за рівнем екосвідомості десь поряд з українцями.

CES закінчилася для Releaf щонайменше двома вдалими контактами. Спочатку засновники мали зустріч з делегацією LVMH — французький холдинг-власник люксових брендів запропонував взяти участь у челенджі-акселераторі. Переможці матимуть змогу попрацювати з LVMH. Заявку на участь команда вже подала. За умови успішного проходження у фінал вони готові презентувати свою продукцію комісії.

Інше знайомство на перспективу — Amazon. Засновники Releaf поспілкувалися з представником компанії, який промотує на платформі «стійкі» бренди. В Amazon хочуть, аби люди більше купували екопродуктів, тому навіть запустили спеціальну програму для стартапів. Вона передбачає повну сертифікацію від Amazon та позначку верифікації на самій платформі.

«Якщо все вийде, то за два-три місяці наша продукція з’явиться на Amazon. Системно там працювати зараз для нас немає сенсу. Проте вітрина, щоб показувати місцевому ринку наш продукт, — це зараз ідеальний варіант», — пояснює Соболенко.

Що стосується амбітних планів на майбутнє, то на першому місці поки стоїть запуск власних виробництв. Далі в Releaf збираються ліцензувати виробників, які працюватимуть за технологією стартапу. Особливий акцент на ринки Південної Америки та Азії.

За словами СЕО проєкту, їх технологія не має бар’єрів для масштабування. Якщо її розвиватимуть її власними силами, то на це підуть десятки років, щоб охопити всю планету, тому ліцензування є швидшим варіантом.

 У Releaf є п’ять років, щоб сформувати ринок та очолити його. Після — за виробництво паперу з листя візьмуться вже інші компанії. Тому ліцензування дозволить Releaf отримувати додатковий прибуток та формувати власну мережу.

«Наша ідея стати такою собі Tesla. Вона головна на ринку електрокарів. Отак і ми маємо бути ключовими на ринку паперу, виготовленого з опалого листя», — підсумовує Соболенко.

За матеріалами ресурсу Вектор

Коментарі