Український стартап 3D UTU створив перший в Україні будинок на 3D-принтері для сім'ї загиблого захисника з Ірпеня під Києвом. Про це 19 липня у Telegram проінформував віцепрем'єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки і технологій – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. За його словами, російські окупанти знищили будинок сім'ї Ярослава Березова під час окупації Ірпеня у 2022 році, а сам військовий загинув у боях за Бахмут у Донецькій області того самого року. "Нове житло для сім'ї захисника побудували за допомогою 3D-принтера від українського стартапу 3D UTU, – написав Федоров. – Будинок площею 130 м² звели всього за 58 мотогодин, а це приблизно дві доби роботи принтера. Учора дружина й діти безкоштовно отримали ключі від помешкання". Як зазначив віцепрем'єр, таке будівництво – це "не лише про швидкість та економічність". "Ця технологія також дає можливість зводити енергоефективні та більш екологічні будинки. Це робить її ще

Baykar розпочав будівництво заводу в Україні (ВІДЕО)

Турецька компанія Baykar Makina збирається випускати на майбутньому українському заводі не тільки вже добре знайомі нам безпілотники Bayraktar TB2 та Bayraktar Akıncı, а також нову модель — безпілотний винищувач Bayraktar Kizilelma. 


Про це у великому інтерв’ю Фонду допомоги армії «Повернись живим» розповів гендиректор компанії Халук Байрактар.

На початку серпня 2022 року Baykar зареєструвала представництво в Україні та придбала ділянку для будівництва заводу, де буде виробляти безпілотники. 

Станом на серпень 2022 року партнери вже розпочали на території України будівництво фабрики, дослідницького центру та центру передового виробництва. Окрім Bayraktar TB2 та Bayraktar Akıncı, як вже зазначалося, там планують випускати новітні безпілотні винищувачі Bayraktar Kizilelma. 

У Baykar сприймають Україну як стратегічного партнера та перспективну виробничу базу для втілення майбутніх довгострокових проєктів. Водночас гендиректор Baykar Халук Байрактар наголосив, що в Україні планують виробляти повністю всі системи та компоненти: не лише фюзеляж, але й електроніку, програмне забезпечення тощо.

Щодо Bayraktar Kizilelma, який називають Golden Apple — це реактивний надзвуковий малопомітний палубний БПЛА з українським двигуном. Вперше прототип нового бойового безпілотника показали у березні 2022 року. Він має злітну вагу близько 6000 кг та може підняти в повітря до 1500 кг бойового навантаження. 

Планується дві модифікації:
  • дозвуковий MIUS-A з двигуном АІ-25ТЛТ від «Івченка-Прогрес»
  • надзвуковий MIUS-B з двигуном «Івченко-Прогрес» АІ-322Ф або турецьким TEI TF-6000. 
Bayraktar Kizilelma насамперед призначений для придушення ППО противника, а також здійснення ракетних атак, вогневої підтримки з повітря та стратегічних атак. 

Серед ключових особливостей Bayraktar Kizilelma:
  • зліт і посадка з TCG Anadolu за допомогою тросів і гаків, що уловлюють апарат, без допомоги катапульти
  • радар з активною фазованою антенною решіткою
  • мала ефективна площа розсіювання
  • вертикальне оперення та передні горизонтальні керма (аеродинамічна схема «Качка»)
  • можливість агресивного маневрування
  • малопомітність та використання ШІ для повної автономії, зокрема й у складі угрупування з кількох таких «пташок».
 

За матеріалами ресурсу itc.ua

Коментарі