Фестиваль Sikorsky Challenge 2024 відбувся! Вітаємо всіх учасників!

З 29 жовтня по 1 листопада 2024 року в КПІ ім. Ігоря Сікорського відбувся XIII Міжнародний Фестиваль «Sikorsky Challenge 2024: інновації для миру і безпеки України».  Це вже третій Фестиваль, що був проведений в умовах війни. Сьогодення поставило перед нами неймовірні виклики, примусило усвідомити нові реалії та виробити стратегічні завдання на післявоєнний період відновлення та розвитку України. Післявоєнна відбудова України має базуватися на швидкому та ефективному впровадженні інноваційних технологій і розробок за всіма напрямами  економіки країни, тому саме цим надважливим напрямам відновлення України і був присвячений цьогорічний ХІII Фестиваль інноваційних проєктів "Sikorsky Challenge 2024". Програма Фестивалю була насиченою та цікавою. До Форуму та панельних дискусій долучились  представники органів державної влади, члени міжнародної наглядової ради Інноваційної екосистеми «Sikorsky Challenge Ukraine», представники фондів, акселераторів, інвестиційних компані...

Як запустити стартап в Україні без помилок та втрати часу

Це Олександр Кшуташвілі - випускник нашої стартап-школи.



Влітку 2015 року на випуску стартап-школи він разом з членом своєї команди Іллєю Баликіним презентував проект Sofast - систему інтернет-платежів для препейдовських банківських карт. 

Сім наступних років Олександр працював в багатьох  банківських та фінтех установах. Сьогодні  він -  CEO & Founder у фінтех-компанії NeoFin. 

Нещодавно в експертному блозі FinTech Insider була опублікована його стаття на тему "Чому доцільніше скористатися партнерством з продуктовими компаніями при створенні нового продукту, ніж збирати власну команду розробників та створювати все з нуля".

Так що з цього приводу думає фаховий експерт?

"Як і в особистому житті, у бізнесі присутні стереотипи, принципи та страхи. Основним стереотипом на сьогодні є переконання, що якщо ти щось запускаєш – чи то продукт для лізингу, діджиталізація кредитної спілки або онлайн кредит у банку – у тебе має бути своя IT-команда, сервер на Амазоні і обов’язково Java. Але якщо слідувати цим переконанням, ти витратиш на створення продукту та збір команди вдвічі більше часу та грошей, ніж якщо скористатися партнерством з продуктовими та аутсорс-компаніями. Добре, якщо ти фінтех-мільйонер. А якщо революціонер?

Так, створивши продукт з нуля, ти начебто продемонструєш інвесторам, що тобі недаремно платять зарплату – все самотужки, руками 10+ розробників. Але при цьому втрачаються щонайменше три місяці, протягом яких інвестор міг би почати заробляти, а не втрачати ресурс на команду та написання мільйона вимог до програмного продукту. Великий кост можна зрізати, якщо використовувати ядро ​​(core) для своєї системи. І тут можна отримати MVP вже за місяць.

Бізнес, який створював свої продукти роками, не вірить у те, що компанія “з вулиці” може зайти та запустити швидко та якісно. Я знаю про такі “заходи з вулиці” на практиці.

Продуктові компанії беруть у резерв на потім, а насправді вони повинні стояти на передових позиціях (мається на увазі виконувати головну роль під час старту). Все досить просто: запустити на готовому продукті, обкатати ідею, маючи всі компетенції та технічні можливості, і в цей період переосмислити і запилити нову версію. Тим більше, що багато продуктових компаній продають не просто продукт, а продають “Запуск”.

Часто я чую питання від керівників, як це можливо. Те, що вони роблять протягом року, конкурент у партнерстві із продуктовою компанією зробив за два місяці. Давайте розберемося, що рухає крутими продуктами та швидкістю їхнього виведення на ринок і як перевірити реальний потенціал запуску.

Недостатньо створити крутий продукт, який просто працює. Він має бути усвідомленим та обкатаним на бойових проектах. У продукту “під капотом” має бути не написаний код за стандартами розумних книг та курсів, які відвідують ваші співробітники. Ваші клієнти не бачитимуть цей код. Його зможе оцінити лише ваш IT-департамент. У продукту має бути команда та компетенції.

Як визначитися із вибором шляху запуску свого стартапу? Якщо до вас приходить компанія з презентацією і без реального проекту, це рівнозначно успіху написання продукту силами своєї команди. Якщо до вас приходить компанія з реальними кейсами, які вже працюють на ринку – не сумнівайтеся, довіртеся і починайте співпрацю. У таких команд є протоптана стежка, якою в хорошому взутті можна пройти вдвічі швидше. І це явно краще, ніж самому розтоптувати взуття та натирати ноги.

То все ж таки, який рецепт швидкого та гарантованого запуску фінтех стартапу в Україні на базі продуктової компанії?

1. Кому не варто працювати з продуктовими чи аутсорс-командами:
Якщо у вас “зіркова” команда: найкращий у світі CIO або CTO, крутий маркетолог, супер бухгалтер, мегадосвідчений продакт та бізнес-аналітик, та ще й є розробники. Тоді вам точно не по дорозі з продуктовою чи аутсорсинговою командою, починайте розробку продукту та готувати запуск самотужки. Але врахуйте думку всієї зіркової команди у ТЗ.
Якщо ви не готові довіряти вашому майбутньому IT-партнеру та власнику продукту, ви говорите різними мовами або з першої зустрічі вам складно зрозуміти, навіщо ви один одному. Довіра – запорука успіху вашого запуску.
Якщо ваша мета – виключно економія бюджетів у будь-який спосіб. Не шукайте жертву своїх економічних фантазій.

2. Кому по дорозі з продуктовими та аусторсинговими компаніями:
Якщо у вас є кор-команда, операційна система, бізнес, маркетинг і немає IT-департаменту, при цьому ви готові довіритися та піти в робочий продукт із продуктовою компанією.
У вас вже є бізнес, який вибудований, і ваш IT-штат не може приділити час новому продукту, але вони можуть адмініструвати і контролювати процес впровадження.

Ітак, підіб’ємо підсумки. Якщо ви інвестор або CEO компанії, яка запускає стартап, то тільки вам вибирати, якою ціною буде здійснено вихід на ринок, з якою швидкістю ви підете у продажі і чи не проґавите момент. У запуску стартапу є вибір, і звучить він так: довго і дорого самотужки або вдвічі швидше з меншими витратами разом із партнером.

Попереду ера NoCode, LowCode, SaaS рішень. І якщо не навчитися зараз бути адаптивним та довіряти IT-продуктам, які є на ринку, навряд чи буде легко утриматись у човні".

За матеріалами fintechinsider

Коментарі