Всім відомо, що для успішного виведення продукту на ринок, треба знати і розуміти цільову аудиторію цього продукту.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiomqLek3XC3pDoRgm0QsUye3heNk6oweJKxcqofeCYx3qYjFVuAOgVJbx8Da0LVaez-j_q8riXW4eMVsZySzCd_EfhieyuITCVGWaZ9l1bMMXSM_jFzfY3vfzQS-tVfVQdXT-EovLAnO-3/s16000/problem.jpg)
Зазвичай підприємці починають працювати над рішеннями проблеми, яка, в першу чергу, хвилює їх самих. І тому вони помилково вважають, що така ж проблема існує для багатьох людей. Опитування близьких друзів зі схожими інтересами тільки зміцнює цю думку.
Коли запитуєш у такого початківця-стартапера "А кому потрібен твій продукт?", - бачиш здивований погляд і чуєш у відповідь: "Як це кому ?! Він потрібен всім!"
Друзі, не буває такого, щоб ваш інноваційний продукт був потрібен всім!
Всім потрібний туалетний папір, зубна паста і Wi-Fi, та й тут можна посперечатися :)
Все, що людям треба - у них вже є. І якщо ваш новий продукт реально вирішує дуже важливу проблему великої аудиторії, подумайте, а як люди раніше вирішували цю проблему? А може, вони не захочуть вирішувати її іншими методами? А може, це проблема і не такої ж великої аудиторії? А може, це не проблема зовсім?
Якщо виявиться, що ваш продукт реально цікавить не надто велику аудиторію, то це не так вже й погано. З одного боку, якщо ваш продукт заточений на меншу аудиторію, тим більша ймовірність, що він дійсно виявиться затребуваним. З іншого боку, не варто «звужувати» аудиторію до зовсім маленької. Стартап повинен мати можливість монетизації (бажано великої) і масштабування.
Як говорив екс-директор українського Яндекса Сергій Петренко, якщо зробити соціальну мережу для тарганів з жовтими тапочками, то все такі таргани стануть Вашими клієнтами. Але чи багато знайдеться таких клієнтів?
Тому ще до етапу розробки MVP (мінімально життєздатного продукту) і проблеми, і варіанти вирішення - це тільки гіпотези. І гіпотези ці доведеться перевіряти в будь-якому випадку - і тоді, коли ви вважаєте, що особисто знайомі з проблемою, і тоді, коли ви пропонуєте рішення як відповідь на завдання, що поставлене стороннім замовником. Вам належить вирішити дуже важливе завдання: добре вивчити і зрозуміти потенційних споживачів свого майбутнього продукту.
Вирішити таку задачу неможливо без виходу з офісу у світ! Але просте опитування цільової аудиторії:
- чи потрібний їй ваш продукт
- або про те, як вони вирішують свої проблеми без вашого продукту
не дасть вам повного розуміння ваших майбутніх клієнтів.
Як казав Боб Дорф, ваша мета - дізнатися про своїх споживачів та кожен аспект їх бізнесу настільки глибоко, щоб вони почали вважати вас «своїм» і розмовляти на рівних. Як же це зробити?
Давайте скористаємося порадами та рекомендаціями Стіва Бланка і Боба Дорфа.
Гуру стартапобудування рекомендують перевіряти не тільки припущення про проблеми споживачів, але й гіпотези про те, як споживачі проводять день, як працюють, на що витрачають гроші.
Незалежно від того, призначений ваш продукт для корпоративних споживачів, соціальної мережі або є новим смарт-гаджетом, ви маєте мати чітке уявлення про те, як живуть і працюють ваші споживачі і як вони сьогодні обходяться без вашого продукту.
Якщо ваш стартап для категорії В2В - вислухайте роботу споживача. Проведіть день за касовим апаратом, на торговельній виставці або на конференції, яку відвідують ваші споживачі. Постарайтеся дізнатися всі підводні камені бізнесу споживача.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjdf7Pfg8bIvGbt3S-Xm7T7W8ZGpqNLg9tOCzYagT6-pB-WTnrwDIo5PeRL-J-I2BTjwCZ92VqTU75wEhZt-4im81KReAsF_GgnJfBhpcOdu_ZLiPvTWZfaR_Hfd1i0Azd_fYlODzMcb06r/s16000/business.jpg)
Розгляньте робочий процес безпосередніх користувачів продукту і спробуйте відповісти на наступні питання:
- Чи виконують вони свою роботу ізольовано? Якщо ні, то як вони взаємодіють з іншими відділами?
- Якими іншими продуктами користуються?
- Чи існує проблема, яку ви вирішуєте, тільки у них або ще у когось в компанії?
- Чи можливо кількісно (в доларах, часу, витратах і т.д.) виміряти вплив проблеми на всю організацію?
Ті ж питання можна поставити і приватним споживачам:
- Чи будуть вони користуватися вашим продуктом самостійно?
- Чи залежить користування ним від інших людей, друзів або родичів?
- Скільки людей захочуть платити за ваше рішення і чи захочуть взагалі?
- Що може змусити споживачів змінити свої звички? Ціна? Властивості? Новий стандарт?
Розкажіть потенційному замовнику про майбутні властивості гіпотетичного продукту і спробуйте з'ясувати, яку частину свого часу він приділяв би його використанню, якби він у нього був. Дізнайтеся, позбавив би продукт замовника від проблеми і що могло б перешкодити йому користуватися продуктом.
Спробуйте з'ясувати, як ваші потенційні споживачі дізнаються про нові продукти. Кого з лідерів думок в пресі, серед блогерів і аналітиків вони читають? Кого вони поважають?
І нарешті, ніколи не втрачайте можливість знайти майбутніх євангелістів. Може статися, що ці євангелісти-споживачі вам знадобляться в якості консультантів, або в якості активних споживачів, або як каталізатор «сарафанного радіо».
Ваше завдання - глибоко зрозуміти споживачів. Що означає глибоко? Неможливо знати про їх повсякдення стільки ж, скільки знають вони самі, але ви повинні настільки добре познайомитися з тим, що дійсно важливо для споживачів, щоб «бути в темі», коли обговорюєте їх проблеми.
Якщо ваш продукт в сфері інтернет-бізнесу і ви пропонуєте якийсь додаток, запитайте себе: «Що ми змінюємо? Чому? Як це вплине на те, що люди роблять, сидячи біля комп'ютера? »
Тактично важливо самому «стати споживачем» існуючих онлайн-продуктів, щоб відчути, як живе, працює, які потреби сьогодні відчуває споживач. Для цього почніть діяти як споживач:
- читайте їх сайти і публікації, дивіться їх улюблені відеоролики, фільми і TB-передачі і як можна більше діліться споживчим досвідом
- знайомтеся з реальними живими споживачами не тільки на фокус-групах, але і в тих місцях, де вони дійсно проводять час
- спостерігайте, коли вони в онлайні, а коли ні, навіщо вони беруть в руки смартфон: якими додатками користуються, кому пишуть повідомлення або з ким розмовляють
- дізнайтеся, чи грають вони в ігри і в які? Чому не в інші? Як вони взагалі дізналися про ці ігри?
- грайте в ті ж ігри, що і вони, користуйтеся тими ж додатками, реєструйтеся в їх соціальних мережах, регулярно відвідуйте ті ж сайти
- ви можете засвоїти досвід споживача, уважно спостерігаючи за ним і намагаючись зрозуміти його поведінку і мотивацію
- намагайтесь зібрати якомога більше інформації про те, як і де вони знаходять нові способи проводити вільний час. Від друзів? Зі списку «найбільш продавані» в магазині додатків? У літаку або в метро?
Станьте своїм власним клієнтом, якому ви повинні продати свій новий інтернет-сервіс.
Після того, как ви навчитесь розуміти своїх споживачів, можна починати вивчати ринок в цілому.
Розуміти ринок не менш важливо, ніж розуміти споживача. І це не одне й і теж. Але це вже тема зовсім іншої статті.
Валерій Пичко
Коментарі
Дописати коментар