«Успіх - це здатність йти від однієї
невдачі до іншої без втрати ентузіазму»
(Уїнстон Черчилль)
Займатися інноваційним підприємництвом цікаво, але непросто. Про це я вже багато разів писав. Мало того, я навіть якось намагався відрадити вас від цієї справи, адже багато хто не готовий присвятити весь вільний час і кошти стартапобудуванню (див. Статтю
«Хочете замутити стартап? А воно Вам треба?»).
Однак, іноді трапляються ентузіасти, які, незважаючи на всі перешкоди і труднощі, наполегливо йдуть до кінцевої мети. Таким людям - респект і повага! Як казав римський філософ-стоїк Луцій Анней Сенека, дорогу здолає той, хто йде (а може і не він це казав, суть не змінюється :))
Насправді, такий скілз, як релайебіліті (вміння доводити почате до кінця), дуже цінується в сфері підприємництва. Саме для таких ентузіастів я вирішив скласти «дорожню карту» стартапобудування. Вона, в основному, відповідає на ті питання, які хвилюють будь-якого стартапера: як залучити клієнтів, на що звертати увагу при роботі з партнерами, як отримати інвестиції під свій креативний проект і чи можна це зробити взагалі. На останньому питанні зациклюються дуже багато підприємців, причому буває, що це шкодить розвитку самого проекту.
Якщо Ви уважно прочитаєте цю статтю і всі статті за посиланнями, то отримаєте точне уявлення, що і як треба робити. Залишиться за малим. Взяти і зробити. Але поради ці - для тих, хто володіє умінням доводити почате до кінця. Тому і з останньою дією у Вас не повинно бути проблем :)
Отже, чи можна в нашій країні отримати інвестиційну підтримку інноваційного стартапу?
Інвестиції під інноваційний продукт отримати дуже складно, але можливо. Бо ще в Писанні сказано про пошук інвестицій: Просіть, і дасться вам; шукайте, і знайдете; стукайте, і відчинять вам; (Матвія 7: 7).
На перших етапах своєї «стартаперской діяльності» розраховувати на інвестиційну підтримку не варто. Поки у вас немає аналітики продажів і клієнтського фідбека, ви навряд чи зможете переконати інвестора в тому, що фінансування вашого стартапу - це вигідне інвестиційне вкладення.
На перших порах вам треба розраховувати тільки на власні сили і засоби, тому дуже важлива згуртована робота всієї команди. Всі члени команди повинні розуміти, що справа, якою вони займаються - це не особистий проект засновника стартапу, а їх загальний бізнес.
Відповідальність за виконання робіт і просування проекту в пошуках успішної бізнес-моделі лежить не тільки на керівникові, а й на всіх членів команди. Недарма договір між членами команди з чітко розписаними обов'язками і розподілом майбутніх доходів деякі інвестори запитують в першу чергу. Цікаво відзначити, що багато стартапів «вмирають» саме на етапі складання цього документа.
Іноді інвестиційний фонд може запросити портфоліо на кожного члена команди, тому Ваші колеги повинні бути професіоналами у своїй справі і мати досвід роботи в аналогічних проектах. Інвестор повинен знати, що у Вашої команди досить компетенцій для успішної роботи в стартапі.
Де взяти гроші на перших етапах розвитку проекту? Як я і говорив, це, в першу чергу, власні кошти членів команди. По-друге, це спонсорська, донорська або грантова підтримка. Якщо у вас в команді є маркетолог (а він повинен бути), то він повинен розбиратися у фандрайзингу, тобто вміти шукати інвестиції, які не потребують повернення (див.
10 принципів фандрайзингу).
Беручи участь в конкурсах і фестивалях, ви можете отримати грошовий приз, наприклад, за цікаве клієнтське рішення, або за технологічність, або за харизматичність пітчу. Це зовсім невеликі кошти (зазвичай до 5000 євро), які ви зможете витратити на свій розсуд. Бажано пустити їх на розвиток проекту (інвестори зазвичай цікавляться, куди були витрачені спонсорські кошти). Ці кошти можна витратити на рекламу і маркетинг для залучення клієнтів, а можна - на «допилювання» деяких «фичей» в ваш продукт. Однак, остерігайтеся!
Про шкоду перфекціонізму в стартапі я вже попереджав.
Ваша основна задача на цьому етапі - створити не мінімально життєздатний продукт, а товар, що, продається (хоча б мінімально) і отримати відгуки від клієнтів. На сайті обов'язково повинна бути відеопрезентація Вашого продукту (читайте,
як зробити відеопрезентацію). Про те, що у стартапа повинен бути свій сайт і інформаційний блог - я вже мовчу!
До речі, метрики ваших веб-ресурсів також мають вплив на рішення потенційних інвесторів.
Продовжуйте активно просувати свій проект на конкурсах стартапів, інноваційних тусовках, технологічних форумах.Чому?
По-перше, - нетворкінг. Ви отримаєте корисні знайомства і познайомитеся з цікавими людьми. Можливо, залучите до спільної роботи нових партнерів.
По-друге, - це можливість ще раз нагадати про свій проект. Інформаційний вакуум - це не тільки велика проблема, але і найбільша небезпека, з якою зустрічаються підприємці на початкових етапах просування своїх стартапів. Без активної інформаційної підтримки стартап існувати не може.
По-третє, - це зайвий привід привернути потенційних споживачів вашого продукту.
Ну і нарешті, можливо вашим стартапом зацікавиться якийсь ангел.
Самому знайти інвестиційний фонд вельми проблематично. Або у вас повинні бути певні знайомства в фінансово-інвестиційній сфері, або фонд допоможе знайти ангел, який працює з вами.
Якщо пощастило і вашим проектом зацікавився потенційний інвестор, то починається «найцікавіший» етап - етап перших переговорів.