"Розробити ідею легко. Реалізовувати складно"
Гай Кавасаки
Гай Кавасакі — один із перших працівників компанії Apple Computer, відповідальний за маркетинг комп'ютера Macintosh в 1984. Відомий тим, що переніс концепцію «євангелізму» у високотехнологічний бізнес, фокусуючи увагу на створенні шару користувачів — палких прихильників бренду Apple.
Наразі він є керуючим директором «Garage Technology Ventures» — венчурної компанії, що спеціалізується на високотехнологічних стартапах Кремнієвої долини.
Кавасакі - гуру філософії стартапу. Він автор великої кількості бестселерів в цій області і саме тому його поради дуже цінні для всіх, хто вирішив зайнятися своїм бізнесом.
Отже, що ж радить гуру філософії стартапу тим, хто вирішив почати інноваційний бізнес?
Він радить просто розпочати!
Не розмірковувати, з чого розпочати, як написати бізнес-план, не займатися фінансовими прогнозами. Головне - побороти тягу до оформлення всіляких документів. Чому? Та тому що нікому ще не вдавалося досягти успіху плануванням, а в будь-якій справі (мистецтві, бізнесі тощо) найскладніше - розпочати.
Приступайте до дій, радить Гай Кавасакі:
- Розробляйте дослідний зразок, пишіть комп'ютерну програму, запускайте веб-сайт, рекламуйте ваші послуги.
- Не будуйте стратегій продажів - продавайте.
- Не зациклюйтеся на тестуванні, всі ці ігри - для великих фірм.
- Не бійтеся невизначеності.
Не прагніть створити досконалий продукт або послугу. Найкраще - ворог хорошого. У вас буде ще купа часу на удосконалення. Важливо не те, як ви почнете, а те, до чого прийдете в результаті.
Роздуми - гальмо дії, і на цьому етапі роздуми про «стратегічні» аспекти розробки і розвитку компанії лише завадять вам. Запитання на кшталт «Чи зможемо ми зробити прорив в бізнесі?», «А раптом нікому не сподобається те, що ми робимо?» і «Підлаштовуватися нам під цільового споживача або ж створювати те, що подобається нам самим?» повинні бути відкинуті. Ваше завдання - почати з нуля нову справу.
Ось основні принципи, яким ви повинні слідувати:
Мислити треба глобально.
Ставте перед собою великі цілі. Адже ви не зможете змінити світ, якщо ваші продукти і послуги будуть незначними та непомітними. Прагніть створити щось, як мінімум в десять разів краще того, що є. Коли Джефф Безос запускав Amazon.com, він не став будувати книжковий магазин, де було б на жалюгідних 25 тисяч книг більше, ніж в сусідніх магазинах з 250 тисячами. Він відкрив інтернет-магазин з 3 мільйонами книг!
Знайдіть соратників.
Так склалося, що популярний образ новатора в історії - одинаки: Томас Едісон (електрична лампочка), Стів Джобс (Macintosh), Генрі Форд (Ford Model Т), Аніта Роддік (The Body Shop), Річард Бренсон (Virgin Airlines). Але це помилка. Насправді в створенні і просуванні всіх успішних проектів беруть участь як мінімум двоє, а зазвичай і більш, талановитих людей, навіть якщо згодом «новатором» найчастіше визнають лише одного з них.
Поляризуйте суспільство.
Якщо завдяки продуктам або послугам вам вдасться завоювати любов частини споживачів - будьте готові до того, що інша частина вас зненавидить. Запам'ятайте, ваша мета - викликати емоції, як позитивні, так і негативні. Не ображайтеся, якщо люди стануть критикувати те, що ви робите; єдина реакція, яка повинна засмучувати (і лякати) вас, - байдужість. Хороший приклад поляризації споживачів - дизайн автомобілів: зверніть увагу, наскільки суперечливі емоції викликають Mini Cooper, Infiniti Fx45 і Toyota Scion xB. Люди або фанатіють від цих машин, або лають їх на чому світ стоїть - і це дуже добре.
Ідіть своїм шляхом.
Залежно від модної в даний момент управлінської концепції вам можуть нав'язати думку, що існує лише один ідеальний підхід до проектування продуктів і послуг. Це не так. Немає чітко визначеного шляху до успіху.
Замість маркетингових досліджень використовуйте дослідні зразки.
На перших порах існування компанії не можна отримати чітке уявлення про те, що саме потрібно робити і чого хочуть споживачі. На цьому етапі традиційні дослідження ринку марні - ніякі соцопитування і фокус-групи не допоможуть спрогнозувати реакцію цільової аудиторії на продукт, який ви і самі не спроможні описати. Ви б купили новий комп'ютер без ПЗ та жорсткого диска з некоректною передачею кольору? Але перші Макінтош були саме такими!
Найбільш розумний вихід - взяти найвдаліший з дослідних зразків, вивести його на ринок і негайно повторити процедуру. Якщо ж ви будете чекати ідеальних обставин, при яких у вас була б вся необхідна інформація (що неможливо) - ринок пройде повз вас. Виходячи з принципу «приступити до дій», ви домагаєтеся виведення вашого продукту на ринок. Пам'ятайте: він не вийде ідеальним з першого ж разу. Однак помилкою буде допрацьовувати продукт з метою зробити його привабливим для потенційних покупців. Ні, ви повинні допрацьовувати його з тієї причини, що він вже приваблює покупців.
Визначте свою бізнес-модель
Якщо Ви вже почали виробництво ваших продуктів або послуг, то Ви повинні визначити свою бізнес-модель. Для цього необхідно відповісти на два питання:
1. В чиїх кишенях лежать ваші грошики?
2. Що потрібно зробити, щоб вони перекочували у вашу кишеню?
Висловлюючись більш витончено, перше питання має визначити вашого клієнта і його потреби. Друге - спонукає створити механізм продажів, який забезпечить вам постійний прибуток.
Ставте чіткі цілі.
Чим точніше ви можете описати вашого клієнта, тим краще. Деякі підприємці бояться загнати себе в дуже вузьку нішу і застрягти там назавжди, так і не досягнувши глобалізації. Однак найуспішніші компанії починали з завоювання вузьких сегментів ринку, а потім (часто всупереч очікуванням) розросталися до всесвітнього масштабу. І небагатьом з тих, хто ставив спочатку грандіозні цілі, вдалося досягти задуманого.
Будьте простіше.
Якщо ви не можете описати вашу бізнес - модель в десяти словах, значить, у вас її немає. Пам'ятайте: максимум десять слів. Використовуйте просту, повсякденну мову, уникайте будь-яких модних бізнес-жаргонізмів.
Використовуйте шаблони.
Комерція існує давно, і всі можливі види бізнес-моделей вже придумані розумними людьми. Ви можете використовувати нововведення в галузі технологій, ринку та клієнтури, але винаходити нову бізнес-модель - безглузда справа. Краще візьміть за зразок якусь із вже випробуваних і доведіть ефективність цієї моделі. У вас ще будуть шанси відзначитися.
І ще одна рекомендація:
Радьтеся з жінками. Тільки з жінками.
У мене є теорія, що десь в глибині чоловічої ДНК криється ген вбивства. Він проявляється в бажанні вбивати - людей, тварин, рослини. Сучасному суспільству в значній мірі вдається придушувати прояви цього гена; і тим не менше, відкривати підприємство з метою знищити інше підприємство, як і раніше, вважається соціально прийнятним.
Ось тому-то і марно радитися з приводу вашої бізнес - моделі з чоловіками: їм сподобається будь-яка, якщо в її основі - бажання кого-небудь знищити. У жінок же цей ген відсутній, тому судити про життєздатність бізнес-моделі краще надати їм.
Вправа.
Дія 1: Визначте щомісячні витрати на існування вашого стартапу.
Дія 2: Розрахуйте валовий прибуток від одиниці вашої продукції.
Дія 3: Розділіть результат дії 1 на результат дії 2.
Дія 4: Запитайте декількох жінок, чи є, на їхню думку, у вас шанс продати таку кількість одиниць продукції. Якщо їх відповідь: «Ні» - значить, у вас немає стартапу :) Шукайте іншу бізнес-модель.
За матеріалами Startup News
Коментарі
Дописати коментар